Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Tel.:
690 339 533

Email.:
sklep@fi100.pl

Do darmowej dostawy: 280,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jaka jest różnica między płytami gumowymi SBR a NBR? 0

      Co ciekawe, płyty gumowe SBR (kauczuk butadieno-styrenowym) i NBR (kałczuk butadieno-akrylonitrylowy) mają dużo podobieństw, ale też różnic. Najważniejszą różnicą jest odporność na oleje i smary mineralne w przypadku gumy NBR. Oba rodzaje płyt gumowych są odporne na kwasy i zasady nieorganiczne, wodę, alkohole i płyny hamulcowe (w których skład wchodzą glikole), jednak płyty NBR są dodatkowo odporne na wcześniej wspomniane oleje i smary mineralne, ale też na węglowodory chlorowe i substancje ropopochodne (z wyjątkiem benzyny).

Te dwa rodzaje płyt gumowych mają też bardzo podobne parametry techniczne, takie jak: twardość 65±5 stopni Shore'a A, gęstość 1,5 g/cm3, zakres temperatur jakie bezproblemowo wytrzymują od -30°C do 70°C i wydłużenie względne na poziomie 200%. Jednak w przypadku wytrzymałości na rozciąganie płyty gumowe SBR wytrzymują ≥2,5 MPa, a płyty gumowe NBR wytrzymują ≥3 MPa.

Różnice między ww płytami wpływają także na ich zastosowanie. Z uwagi na to, że gumy NBR są odporne na oleje to chętnie wykorzystywane są m.in. w warsztatach na stoły i podłogi, w których zabrudzenie olejem lub smarem często występuje. Za to płyty gumowe SBR są chętnie wykorzystywane do obłożenia nimi np. półek lub stołów by zapobiec ślizganiu się przedmiotów lub produktów. Oczywiście oba rodzaje płyt gumowych mają szereg innych zastosowań m.in. wykonuje się z nich różnego rodzaju uszczelki, formatki i podkładki.

Wymiary płyt gumowych SBR i NBR w rolce najczęściej również są takie same, czyli grubości od 1 mm do 12 mm z wyjątkiem 7 mm, 9 mm i 11 mm, szerokość 1200 mm (1,2 m) i długość w przypadku gumy o grubości od 1 mm do 3 mm wynosi 10000 mm (10 m) i w przypadku gumy o grubości od 4 mm wzwyż wynosi 5000 mm (5 m).

Oba rodzaje płyt występują także z jedną lub dwoma przekładkami w postaci tekstylnej siatki wtopione w gumę. Tego typu przekładki wzmacniają płytę gumową na rozciąganie.

Nie można zapomnieć także o płytach prasowanych, których wymiary to 1000 mm x 1000 mm (1 m x 1 m), a ich grubość dla płyt gumowych prasowanych SBR zaczyna się od 15 mm i kończy na 50 mm. Za to grubość płyt gumowych prasowanych NBR zaczyna się od 20 mm i kończy na 50 mm.

 

W naszej ofercie znajdziesz oba rodzaje płyt z możliwością zakupu 1 mb i jego wielokrotności.

Płyty gumowe SBR

Płyty gumowe NBR

 

U nas zamówisz również różnego rodzaju formatki z tych i innych płyt gumowych o wymiarach nie przekraczających maksymalnych wymiarów gumy w rolce.

 

Po więcej informacji napisz do nas lub zadzwoń:

e-mail: sklep@fi100.pl

tel.: 690 339 533

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium